Komentovaná prohlídka výstavy Současná česká mozaika

Výstava. Muzeum Vysočiny, Pelhřimov.

Akce již proběhla.

První výstava české současné mozaiky vznikla, aby ukázala krásu, barevnost, světelnost a možnosti mozaiky, významné součásti vizuální kultury a životního prostředí, které obýváme. Její autorkou je Magdalena Kracík Štorkánová, předsedkyně Art a Craft MOZAIKA. Ve výstavě nás provází dějinami české mozaiky od 80. let 20. století do současnosti, prezentuje díla tří desítek umělců. V komentované prohlídce se chceme věnovat estetice a sdělení samotných vystavených objektů, ale také jejich širším souvislostem. Dotkneme se jak technických aspektů – materiálů a postupů užívaných při výrobě mozaik, tak historických okolností, v jakých současná česká mozaika vzniká. Pozornost bude rovněž zacílena na mozaikářskou tvorbu na Vysočině, a to jak současnou, kterou reprezentuje především tvorba manželů Kasalých, tak také na historickou, která je zastoupena tvorbou Viktora Foerstera. Součástí komentované prohlídky bude také krátký exkurz po pelhřimovských dílech Viktora Foerstera z doby působení děkana Františka Bernarda Vaňka, která zahrnují také mozaikářské práce pro Děkanskou zahradu.

O výstavě: První výstava české současné mozaiky vznikla, aby ukázala krásu, barevnost, světelnost a možnosti mozaiky, významné součásti vizuální kultury a životního prostředí, které obýváme. Umožňuje divákům získat náhled na mozaiku oproštěný od komunistické ideologie, vyslyšet její řeč, která má mnoho hlasů a může být prezentována a vnímána všemi smysly. Jedním z cílů výstavy je kriticky nazírat a zpracovávat fenomén současné české mozaiky krystalizující od 80. let 20. století, tedy v problematické éře socialistického zřízení. V té době vznikala mozaika na půdě legislativně opatřené, díky podílovým investicím do umění, o to složitěji se v současnosti k tomuto odkazu a dědictví hledá cesta. Po roce 1989 zanikl dotační systém pro podporu veřejného výtvarného umění a s ním také monumentální státní zakázky. Ukončení činnosti Ústředí uměleckých řemesel, které povinně sdružovalo mimo jiné i tvůrce mozaiky, znamenalo i konec systematické podpory tvorby a restaurování mozaik. V roce 2012 vznikla na základě setkání lidí, kterým osud mozaik nebyl lhostejný, platforma Art a Craft MOZAIKA, která usiluje o docenění muzívního umění a porozumění specifické technice. Předsedkyně spolku Magdalena Kracík Štorkánová je autorkou této výstavy. Prezentovaná díla tří desítek umělců zahrnují objekty volného umění, předměty z oboru užitého umění s mozaikovým pláštěm, a také reprodukce uměleckých děl ve veřejném prostoru. Výstava má nést naději, že se do budoucna najde chuť, vůle a snad i systémové nástroje k zachování a vzniku nových děl této specifické součásti národní kultury. Výstavu ukončí odborná konference zaměřená na mozaikářskou problematiku, která se uskuteční v Muzeu Vysočiny Pelhřimov v pondělí 12. srpna 2019.

kontaktní osoby: Mgr. Zuzana Trnková – z.trnkova@muzeumpe.cz, Mgr. Hana Zrno Vondrů – h.vondru@muzeumpe.cz

Zajímají Vás i ostatní akce v Pelhřimově? Přidejte si pejr.info na Facebook. Zaujal Vás tento článek? Budeme rádi, pokud ho doporučíte i ostatním.

Muzeum Vysočiny

GPS:N 49.430722, E 15.221807 (zobrazit na mapě)