SKLO: Chladná krása, která povstala z plamene

Přednáška. Muzeum Vysočiny, Pelhřimov. Vstupné zdarma.

Akce již proběhla.

Přednáška úvodem představí historii a základní technologické principy při zpracovávání skla. V současnosti je sklo materiálem, který nás běžně obklopuje, jeho přítomnost v hmatatelném světa je pro nás samozřejmou a však výjimečnost této suroviny je specifická.

Jedním z témat přednášky bude otázka – jakou funkci má sklo pro umění a uměleckořemeslnou výrobu napříč staletími. Přestože na nás sklo působí chladným dojmem, jeho živoucí tvárnost a pestrost je nekonečná a to například při výrobě šperků. Hostem na přednášce bude Hana Kašparová, která mimo své jiné umělecké aktivity, tvoří krásné skleněné perle.

Skleněné perle se vyráběly již ve starověkém Egyptě, Sýrii a Mezopotámii. Jsou považovány za jedny z nejstarších sklářských výrobků a ceněny byly hlavně pro svou podobnost s drahými kameny. Technika vinutí perel ze skleněné tyčinky, kterou tavíme a navíjíme na nerezový drát je tedy tradiční a stále živá. Díky ní stále vznikají originální korálky – perle, v nekonečně krásné škále barev a tvarů. Přednáška bude doplněna o ukázku šperků z vinutých perel s vysvětlením technologie jejich vzniku a videoukázkou tvorby.

host: Mgr. Hana Kašparová přednášející: Mgr. Hana Zrno Vondrů

kontaktní osoba: Mgr. Hana Zrno Vondrů, h.vondru@muzeumpe.cz

Více informací: http://muzeumpe.cz.

Zajímají Vás i ostatní akce v Pelhřimově? Přidejte si pejr.info na Facebook. Zaujal Vás tento článek? Budeme rádi, pokud ho doporučíte i ostatním.

Muzeum Vysočiny

GPS:N 49.430722, E 15.221807 (zobrazit na mapě)