Jaroslav Svěcený & Jitka Navrátilová

Koncert. Kostel sv. Víta, Pelhřimov. Vstupné 400 Kč.

Akce již proběhla.

22. listopadu od 19:00 hodin Kdy: 22. listopadu v 19:00

Kde: Kostel sv. Víta

Vstupné: Předprodej 400 Kč | na místě 450 Kč

Jaroslav Svěcený – housle a průvodní slovo

Jitka Navrátilová – cembalo

Italské, francouzské, německé a české baroko zazní ve skladbách pro toto

nástrojové obsazení včetně původních barokních nástrojů.

JAROSLAV SVĚCENÝ – HOUSLE

Rodák z Hradce Králové je jedním z nejvýznamnějších a nejznámějších současných českých houslistů. Studoval na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění u profesorů Františka Pospíšila a Václava Snítila. Vzdělání dovršil mistrovskými kurzy u světových virtuosů Nathana Milsteina a Gidona Kremera. Je považován za proslulého popularizátora houslové hry. Jeho koncertní turné a festivalová vystoupení obdivovali posluchači v USA, v celé Evropě, Mexiku, Chile, Rusku, Maroku, Indonésii, Indii, Thajsku a řadě dalších zemí. Natočil 44 CD a DVD s díly světových a českých autorů. Mnohé z nich byly oceněny jako zlaté i platinové. Jako první český houslista nahrál CD pro celosvětově známou nahrávací společnost Sony Classical. V roce 1996 převzal cenu Masarykovy akademie umění za tvůrčí uměleckou činnost a roku 2010 převzal od hlavy státu Zlatou plaketu prezidenta republiky.

Jaroslav Svěcený stál u zrodu a dramaturgie dnes již úspěšných festivalů: Smiřické svátky hudby, Klášterecké hudební prameny, pražské Tóny Chodovské tvrze, Kocianovo Ústí (Ústí nad Orlicí) a Jihočeské Nové Hrady. Jaroslav Svěcený je zároveň uznávaným znalcem historie a stavby houslí významných houslařů 17. až 21. století a díky svým znalostem se stal vyhledávaným soudním znalcem v oboru smyčcové hudební nástroje.

JITKA NAVRÁTILOVÁ – CEMBALO

Jitka Navrátilová absolventkou AMU v Praze u prof. Zuzany Růžičkové a mistrovských kurzů v Curychu a Stuttgartu. Její repertoár obsahuje cembalová díla od baroka až po současnost, včetně skladeb komponovaných přímo pro ni (Z. Lukáš – Koncert pro cembalo a smyčce – proveden na Pražském jaru). Sólově vystupuje se symfonickými a komorními orchestry, spolupracuje s instrumentalisty i pěvci. Hraje na kopii německého cembala z r. 1715.

Rok výroby: 2022 Datum lokální premiéry: 22. listopad 2022

Země původu: Česká republika

Zajímají Vás i ostatní akce v Pelhřimově? Přidejte si pejr.info na Facebook. Zaujal Vás tento článek? Budeme rádi, pokud ho doporučíte i ostatním.

Kostel sv. Víta

GPS:N 49.432877, E 15.223375 (zobrazit na mapě)