Série vloupání objasněna

Pelhřimovští kriminalisté objasnili případy vloupání do provozoven v Pelhřimově a případ vloupání do budovy školského zařízení v Nové Cerekvi, při nichž pachatel způsobil škodu přesahující částku tři sta tisíc korun.

V polovině dubna kriminalisté zadrželi třiačtyřicetiletého muže. Jedná se o několikanásobně trestaného recidivistu. Zadržený muž byl již v polovině března letošního roku obviněn ze spáchání majetkové trestné činnosti. Kriminalisté proto rozšířili trestní stíhání o další skutky. Třiačtyřicetiletý muž byl obviněn z přečinů krádeže a poškozování cizí věci. Na základě rozhodnutí soudu byl vzat do vazby.

K prvním dvěma případům došlo v polovině března, dva dny poté, co si třiačtyřicetiletý muž převzal usnesení o zahájení trestního stíhání. V nočních hodinách na ulici Solní v Pelhřimově vnikl, tehdy neznámý, pachatel do uzavřeného dvora a vloupal se do jedné z budov, odkud odcizil hliníkový žebřík. Následně se vloupal do další budovy a její jednotlivé místnosti prohledal. V budově nalezl dvě příruční pokladny, ze kterých odcizil finanční hotovost. V těchto případech pachatel způsobil škodu převyšující částku padesát tisíc korun.

Dalším případem bylo vloupání do školní budovy v obci Nová Cerekev, ke kterému došlo na konci března v nočních hodinách. Pachatel vnikl do jedné části budovy, kde demontoval jedny z dveří, kterými vnikl do další části budovy. Část vnitřního prostoru budovy prohledal, přičemž vypáčil dvoje dveře. Z objektu odcizil finanční hotovost a potraviny. Svým jednáním způsobil škodu kolem pěti tisíc korun.

Ke čtvrtému případu došlo na začátku dubna na ulici Nádražní v Pelhřimově. Tehdy neznámý pachatel vnikl do budovy jednoho z podniků, kterou prohledal. Odnesl si mimo jiné dva notebooky, zaměřovací a nivelační laser, ale také finanční hotovost, kterou nalezl uvnitř trezoru po jeho vypáčení. Celková škoda se tak vyšplhala na částku kolem dvou set padesáti tisíc korun.

K poslednímu případu došlo v polovině dubna na ulici U Prostředního mlýna v Pelhřimově. Pachatel v nočních hodinách vnikl do jedné z prodejen. Zde prohledal skříně a vypáčil dveře od trezoru. Odnesl si mimo jiné fotoaparát, dva dalekohledy a oblečení. V tomto případě svým jednáním způsobil škodu kolem patnácti tisíc korun.

Policisté v každém z případů provedli ohledání místa činu, zajistili stopy a vše řádně zadokumentovali. Na základě získaných informací a vyhodnocených stop se jim podařilo zjistit, že ve všech uvedených případech se jedná o stejnou osobu pachatele, a to třiačtyřicetiletého recidivistu. „Muž byl již v polovině března letošního roku obviněn ze spáchání přečinu krádeže“, uvedl npor. Mgr. Bc. Luboš Jakoubek, vedoucí oddělení obecné kriminality. Policisté muže vypátrali a v polovině dubna v ranních hodinách zadrželi v Pelhřimově. Část odcizených věcí kriminalisté u muže zajistili a vrátili je zpět jejich majitelům.

Třiačtyřicetiletý muž byl již v minulosti více než desetkrát soudně trestán pro majetkovou trestnou činnost. Naposledy byl odsouzen rozsudkem okresního soudu v roce 2011 k nepodmí­něnému trestu odnětí svobody v délce trvání čtyř let, z jehož výkonu byl propuštěn v roce 2015. Vzhledem k tomu, že vznikla důvodná obava, že bude muž v páchání trestné činnosti pokračovat, policejní komisař podal státnímu zastupitelství podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do vazby. Soud rozhodl o jeho vzetí do vazby a policisté ho eskortovali do vazební věznice. „Obviněnému třiačtyřicetiletému muži hrozí za takovou trestnou činnost trest odnětí svobody až na pět let“, dodal vedoucí pelhřimovských kriminalistů Luboš Jakoubek.

Zdroj: Stanislava Miláčková/Policie ČR

Zajímají Vás i ostatní články z dění v Pelhřimově? Přidejte si pejr.info na Facebook. Zaujal Vás tento článek? Budeme rádi, pokud ho doporučíte i ostatním.

Redakce jména autorů nezveřejňuje (proč?).

Nahlásit nevhodný obsah

Diskuze