Policie radí obezřetnost při nakupování dárků

Policisté v souvislosti s nadcházejícím adventem vyzývají občany ke zvýšené opatrnosti.

Opět se blíží Vánoce a s nimi spojený nákup vánočních dárků. Adventní čas je ale také velikým lákadlem pro kapsáře a zloděje, kteří většinou vyhledávají místa, kde se pohybuje větší množství lidí. Obrovskou příležitost tak mají ve velkých nákupních centrech. O tom, že jsme se stali obětí kapsáře či zloděje, se většinou dozvíme až u pokladny, kde zjistíme, že nemáme čím zaplatit. Mnohdy to ale také zjistíme až v pohodlí našeho domova. Zlodějům to mnohdy i my sami usnadňujeme, protože své věci nemíváme pod kontrolou, a tak je pro nás velmi obtížné si je ohlídat. Pro zloděje je ale naopak mnohem jednodušší nám je odcizit. Nebezpečí na nás nečíhá pouze v nákupních centrech. Musíme si dávat pozor i na svá vozidla, která parkujeme na parkovišti před obchody. Základním pravidlem je nenechávat na sedadlech nic, co by mohlo upoutat něčí pozornost, protože jak se říká – příležitost dělá zloděje. Automobil bychom vždy při jeho opuštění měli pečlivě uzamknout a zajistit jak proti pohybu, tak proti krádeži. Pozorní bychom měli být i při ukládání nakoupených věcí do zavazadlového prostoru nebo při odvážení nákupního vozíku, byť by to bylo jen na krátký okamžik. V žádném případě ale nenecháváme vozidlo odemčené a své věci bez kontroly.

Rady pro nakupující a řidiče:

 • tašky či batohy, kde máte peníze nebo jiné cennosti, nenoste na zádech, kam nevidíte
 • svá zavazadla nikdy nespouštějte z dohledu
 • nenoste své osobní doklady v peněžence a identifikační číslo platební karty (PIN) mějte zásadně odděleně od samotné karty
 • kabelku noste u těla a nikde ji neodkládejte
 • uložíte-li zavazadlo v obchodě do nákupního vozíku, mějte je stále na očích
 • ve vozidle nenechávejte věci, které mohou upoutat pozornost zlodějů
 • fyzicky se přesvědčte, že vozidlo máte uzamčené a zajištěné
 • buďte obezřetní a všímaví

Trendem současné doby však není jen nákup v kamenných obchodech, ale čím dál častěji nakupujeme přes různé internetové portály. Internet je bezesporu velice důležitá a užitečná věc. Dozvíme se zde spousty různých informací, ale můžeme tam také narazit na podvodníky, kteří využívají naší důvěry a v mnoha případech se nás mohou snažit okrást. V nakupování po internetu určitě také nalezneme velké množství výhod. Zboží si můžeme vybírat z pohodlí domova, nemusíme osobně navštěvovat obchody, zvolené výrobky i jejich ceny můžeme mezi sebou porovnat a zvolit si tak nejvýhodnější nabídku a v neposlední řadě nám objednaný nákup zásilková služba dodá až do domu, což vede k úspoře jak času, tak i peněz. V souvislosti s nakupováním po internetu také musíme zvážit i možná rizika, která na nás, ať chceme nebo ne, číhají. Proto si v následujících bodech shrneme, jak bezpečně nakupovat.

 • nakupujte pouze u prodejců, které dobře znáte, pokud je neznáte, předem si o nich zjistěte potřebné informace
 • před nákupem si přečtěte zásady o dodání zboží, smluvní podmínky
 • seznamte se s reklamačním řádem
 • od prodejce získejte informace o podmínkách a nákladech při dodání zboží
 • vyhledejte si telefonní číslo, e-mail prodejce a jeho adresu
 • uchovejte si záznam o internetových transakcích, včetně webových stránek prodejce (objednávka, potvrzení objednávky, kdy bude zboží dodáno, e-mailová korespondence a­pod.)
 • platbu předem na účet prodávajícího provádějte pouze tehdy, pokud máte jistotu, že se jedná skutečně o důvěryhodného obchodníka

Mějte ale stále na paměti, že na internetu se pohybují stovky milionů lidí a právě z tohoto důvodu je zde obrovský prostor pro páchání kriminality. Buďme tedy vždy o krok napřed před nepoctivými uživateli internetu a nedejme jim šanci, aby nás podvedli. Proto buďme velmi obezřetní a nenechejme se zlákat mnohdy až podezřele výhodně vypadajícími nabídkami.

Zdroj: David Linhart/Policie ČR

Zajímají Vás i ostatní články z dění v Pelhřimově? Přidejte si pejr.info na Facebook. Zaujal Vás tento článek? Budeme rádi, pokud ho doporučíte i ostatním.

 • rawpixel.com

Redakce jména autorů nezveřejňuje (proč?).

Nahlásit nevhodný obsah

Diskuze