Na Vysočině vzplanou čarodějnice

Poslední dubnový den se tradičně nese ve znamení pálení čarodějnic, a to i na Vysočině.

Bude se grilovat na zahradách, na obecních hřištích a větší vatry vzplanou i ve městech. Udělejte si s námi přehled o ohních, ale také o zábavných a kulturních programech a rozhodněte se, kde strávíte poslední dubnový den vy.

Čarodějnické slety

Čarodějnice zaplní centrum Náměště nad Oslavou. Tradiční průvod od Staré radnice vyrazí v 16.00, o hodinu později začne programu sokolovny. Děti se můžou těšit na soutěže, chybět nebude zpěv, tanec a samozřejmě ani táborák. To ve Žďáře nad Sázavou se čarodějnice slétnout do dětského areálu na sídlišti Libušín. Program začíná v 18.00, na programu jsou soutěže pro děti, volba miss čarodějnice, diskotéka, opékání buřtů a nakonec i ohňostroj. Čarodějnický rej ovládne v pondělí také Humpolec. Čarodějnice se slétnout na 17.00 u kina, o půl hodiny projdou městem přes Horní náměstí a následovat budou soutěže, vyhlášení nejhezčí čarodějnice a vystoupí skupina Skaláci.

Čarodějnice pro děti

Dům dětí a mládeže Třebíč připravuje pro děti na pondělí Čarodějné odpoledne. Tradiční oslava vítání jara spojená s vystoupením kroužků, hrami a pálení čarodějnic u ohýnku, který nakonec poslouží k opečení buřtíků odstartuje v 15.00. To v Žirovnici – na louce za hasičskou zbrojnicí se bude hrát. Už v sobotu 28. dubna v 15.00 divadlo Malvína uvede pohádku O dobrém psu Cyrilovi. V 17.00 zapálí hranici a pro dobrou náladu zahrají Havrani.

Hrad Kámen se pro změnu ve o víkendu 28. a 29. dubna převlékne do čarovného hávu. Na hrad se slétne několik čarodějnic, které při netradiční prohlídce dětské návštěvníky seznámí s původem tohoto tradičního lidového zvyku a dalšími obyčeji, jež se k této magické noci váží. V průběhu prohlídky bude připraveno několik čarodějných úkolů a po splnění všech disciplín děti obdrží čarodějnický průkaz. Prohlídky budou vždy v 11.30 a ve 14.30. Na hradě v Lipnice nad Sázavou vystoupí v pondělí 30. dubna skupina historického šermu Páni z Lichtemburka a večer zahraje kapela Profil. Program pro děti odstartuje v 17.00 a o dvě hodiny později zapálí vatru.

Malé čarodějky a čarodějové se zase můžou těšit na Bítešský čarodějnický podvečer. Soutěžit se bude v areálu lesa na Letné ve Velké Bíteši. Zahraje kapela Starý Fóry, zapálí se čarodějnice a špekáčky k opékání budou připraveny. Děti si užijí i rejdění v Chotěboři. V areálu nádržky začne v 16.00, v 19.30 zapálí hranici a upálí čarodějnici a ve 20.00 odstartuje večerní zábava s kapelou Nukleár.

A v Moravských Budějovicích, na zámeckém nádvoří se odehraje pohádka pro nejmenší. Příběh o princi z knížky odtajní herci v 17.00, o hodinu později začne hrát skupina Duha band.

Vatry a nejen dobré jídlo a pití

Na louce u rybníka Roštejn se v pondělí odehraje Telčské čarování. Zapálí se vysoká vatra s čarodějnicí a děti i dospělí se můžou těšit na bohatý program. Malí budou plnit různé úkoly a soutěže, opéct si špekáčky a večer zahrají kapely. Kdo přijde v čarodějnické masce, bude mít vstup zdarma, a nakonec třeba získá titul nejhezčí maska čarodějnice.

V Přibyslavy budou pálit čarodějnice u srubu v Hesově – v areálu cvičné nory, a to od 16.00, a v Jemnici v areálu bývalého PS útvaru a v Počátkách u hasičské zbrojnice od 17.00. Navíc slibují, že pokud bude příznivé počasí, děti si užijí dovádění v pěně. Také do Bystřice nad Pernštejnem přilétají k ohni za koupalištěm Lužánky čarodějnice a jiné nestvůrky, aby prováděly své rejdy. Sejdou se v pondělí na náměstí před bývalým městským úřadem ve 20.00, dostanou sladkou odměnu a budou zařazeni do slosování o ceny. Za doprovodu hudby se přesunou k ohni, dají si něco dobrého na zub a oblohu nakonec rozzáří i ohňostroj.

Čarodějnice a lampiónové průvody

V Třešti spojí čarodějnice s lampionovým průvodem. Vyjde v 17.30 od kulturního domu a přesune se až na bývalý zimní stadion, kde bude připravený program pro děti i dospělé. Od 18.00 budou děti soutěžit, od 19.30 přijde na řadu zapálení vatry a poté ohňostroj. Zábavu rozvíří skupina SAM. Lampióny osvítí také Kamenici nad Lipou. V 19.45 se čarodějnice slétnou na hasičárně, poté odletí směr koupaliště, ve 20.30 zapálí hranici na koupališti a poté se bude soutěžit o nejlepší čarodějnici. Na závěr se můžou všechny nadpřirozené i přirozené bytosti těšit na ohňostroj.

Přehled míst, termínů a časů, kde a kdy budou čarodějnice na Vysočině řádit

Náměšť nad Oslavouprostor u sokolovny, průlet městempondělí 30. dubna, od 16.00
Žďár nad Sázavoudětský areál na sídlišti Libušínpondělí 30 dubna, od 18.00
HumpolecHorní náměstípondělí 30. dubna, od 17.00
TřebíčDům dětí a mládeže Třebíčpondělí 30. dubna, od 15.00 do 17.00
ŽirovniceLouka za hasičskou zbrojnicísobota 28. dubna, od 15.00
Hrad KámenKámen28. a 29. dubna, v 11.30 a v 14.30
Hrad v Lipnici nad Sázavou 30. dubna, od 17.00
Velká BítešChata Letná, Velká Bíteš30 dubna, od 16.30
Chotěbořareál nádržky30. dubna, od 16.00
Moravské BudějoviceZámecké nádvoří30. dubna, od 17.00
Telčské čarovánílouka u rybníka Roštejn, Telč30. dubna, od 13.00
Přibyslavsrub v Hesově30. dubna, od 16.00
Počátkyu hasičské zbrojnice30. dubna, od 17.00
Bystřice nad PernštejnemLužánky30. dubna, od 20.00
Třešťbývalý zimní stadion30. dubna, od 17.30
Kamenice nad LipouKoupaliště30. dubna, od 19.45

Zdroj: Vysočina Tourism, p. o.

Zajímají Vás i ostatní články z dění v Pelhřimově? Přidejte si pejr.info na Facebook. Zaujal Vás tento článek? Budeme rádi, pokud ho doporučíte i ostatním.

Redakce jména autorů nezveřejňuje (proč?).

Nahlásit nevhodný obsah

Diskuze