Muž týral svoji družku

Pelhřimovští kriminalisté zahájili trestní stíhání devětatřicetiletého muže, který je obviněn ze zločinu týrání osoby žijící ve společném obydlí a dalších dvou trestných činů.

Muž dlouhodobě psychicky a fyzicky týral svoji družku, a to tak, že musela vyhledat i lékařské ošetření a v jednom z případů byla po napadení hospitalizována v nemocnici.

Kriminalisté muže minulý týden zadrželi, zahájili jeho trestní stíhání a podali návrh na vzetí do vazby. Na základě rozhodnutí soudu policisté obviněného muže eskortovali do věznice. Za týrání své družky mu hrozí až osmiletý trest odnětí svobody.

Devětatřicetiletý muž je obviněný z toho, že téměř tři roky týral svoji o pět let starší družku. Ve společném obydlí ji opětovně psychicky týral a fyzicky napadal, bil ji pěstmi, vulgárně jí nadával, vyhrožoval jí rozbíjením věcí a zakazoval jí styk s její rodinou. Po napadení měla žena na těle modřiny a podlitiny, přesto však ve většině případů zdravotnické zařízení za účelem jejího ošetření nenavštívila. V nemocnici skončila po fyzickém napadení, po kterém byla hospitalizovaná s otřesem mozku. Další napadení, které si vyžádalo lékařské ošetření, následovalo za dva měsíce. Tentokrát byla na místo přivolána policejní hlídka. Na základě všech zjištěných skutečností a vzhledem k tomu, že vznikla důvodná obava, že se muž dopustí dalšího útoku proti napadené ženě, policisté využili svého zákonného oprávnění a devětatřicetiletého muže ze společného obydlí a jeho bezprostředního okolí vykázali na zákonem stanovenou dobu deseti dnů. Soud tuto dobu na základě podaného návrhu napadenou ženou prodloužil ještě o další měsíc. V době vykázání, kdy muž nesměl jakkoli kontaktovat svoji družku, policisté zjistili, že tento zákaz porušil. Ženě nejdříve na mobilní telefon zaslal několik textových zpráv a o několik dní později na ni čekal v jejich společném bydlení, až se vrátí ze zaměstnání. Po jejím příchodu domů ji začal vulgárně slovně napadat a žena utekla a zavolala policejní hlídku. Pelhřimovští policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání a začali případ prověřovat.

Ani po skončení doby vykázání muž svého jednání nezanechal. Opakovaně přišel bez jejího vědomí do obydlí ženy, kde na ni čekal. V jednom z těchto případů ji fyzicky napadl a způsobil jí modřiny. Vzhledem k věcné příslušnosti případ převzali k dalšímu prověřování kriminalisté z oddělení obecné kriminality v Pelhřimově. „Na základě výsledků prověřování a vyhodnocených důkazů jsme zadrželi devětatřicetiletého muže a zahájili jeho trestní stíhání. Muž byl obviněn ze zločinu týrání osoby žijící ve společném obydlí, přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání a přečinu porušování domovní svobody,“ uvedl npor. Mgr. Bc. Luboš Jakoubek, vedoucí oddělení obecné kriminality.

Obviněný muž byl již v minulosti soudně trestán, a to pro trestnou činnost narušující soužití lidí. Byl mu uložen podmíněný trest v délce devíti měsíců.

Policejní komisař podal státnímu zastupitelství podnět na vzetí obviněného muže do vazby. Soud návrh státního zástupce akceptoval a na muže uvalil vazbu. Policisté ho následně převezli do vazební věznice.

„Za trestnou činnost, ze které je muž obviněn mu hrozí trest odnětí svobody až na osm let,“ dodal Luboš Jakoubek.

Případ policisté nadále vyšetřují.

Domácí násilí je velmi závažný a citlivý problém a ve spoustě případů je prověřování a dokazování takových případů obtížné. Velmi důležitá je proto v tomto směru důvěra oběti k orgánům činným v trestním řízení a její spolupráce.

Základním problémem je už samotné zjištění, že k domácímu násilí dochází, a to vzhledem ke skutečnosti, že k němu dochází opakovaně mezi blízkými osobami, v soukromí, takzvaně „za zavřenými dveřmi“ a často ani nejbližší okolí o něm nemá ani tušení. Agresor svoji oběť izoluje od okolního světa, přátel a rodiny a postupně získává nadvládu, a to jak psychickou, tak fyzickou. Jeho oběť tak ve většině případů zůstane na vše sama a nedokáže vzdorovat. Neustálé zastrašování, psychický nátlak a vydírání se tak naučí tiše snášet a bojí se na kohokoli obrátit s prosbou o pomoc. Navíc agresor bývá velmi zdatný manipulátor a dokáže oběť domácího násilí přesvědčit, že se polepší a přestane na ni útočit, pokud bude mlčet. V některých případech dokáže být nějakou dobu milý, aby získal absolutní moc a vzbudil dojem, že se dokáže polepšit a nic zlého se nebude opakovat. Toto chování mu však vydrží jen do dalšího útoku. Ty jsou opětovné a naopak čím dál více zesilují. Čím déle domácí násilí trvá a agresor vidí, že jeho oběť nemá tu sílu se vzepřít, tím četnost jeho útoků roste. Získává absolutní převahu a k útoku ho dokáže vyprovokovat sebemenší maličkost. Jakmile jednou dostane pocit nadvlády a vycítí strach oběti, nikdy svého jednání nezanechá. Navíc v oběti vypěstuje velkou nedůvěru k celému okolí, takže se nedokáže jen tak někomu svěřit. Svoje postavení bere jako prohru, se kterou se musí naučit žít.

Ve většině případů to není sama oběť domácího násilí, která dokáže v sobě najít sílu a někomu se vůbec svěřit, natož jít hned učinit oznámení na policii. Proto je důležitá všímavost a komunikace ze strany lidí v okolí. V případech, kdy vznikne podezření, že je nějaký člověk v našem okolí obětí domácího násilí, musíme se snažit mu ukázat, že jsou lidé, kterým může věřit a že jsou možnosti, kterými se může ze své situace dostat a najde vhodnou pomoc.

Zajímají Vás i ostatní články z dění v Pelhřimově? Přidejte si pejr.info na Facebook. Zaujal Vás tento článek? Budeme rádi, pokud ho doporučíte i ostatním.

Redakce jména autorů nezveřejňuje (proč?).

Nahlásit nevhodný obsah

Diskuze