FOKUS Vysočina má za sebou rok nabitý novými výzvami

Pozor, tento článek byl uživateli nahlášen pro nevhodný obsah! Obsah bude v nejbližší době přezkoumán redakcí.

FOKUS Vysočina pomáhá lidem s duševním onemocněním na Vysočině a v Pardubickém kraji již 20 let. Pojďte se spolu s námi za ním ohlédnout, věříme, že jsme nezklamali nejen uživatele našich služeb, ale ani naše podporovatele a příznivce.

FOKUS Vysočina pomáhá lidem s duševním onemocněním na Vysočině a v Pardubickém kraji již 20 let, přesto byl uplynulý rok pro nás rokem nových výzev a aktivit. Pojďte se spolu s námi za ním ohlédnout, věříme, že jsme nezklamali nejen uživatele našich služeb, ale ani naše podporovatele a příznivce.

Do událostí spojených s plánovanou reformou psychiatrické péče jsme se zapojili aktivně. Účastníme se seminářů i pracovních skupin při Ministerstvu zdravotnictví a jsme také členy expertní skupiny při Kraji Vysočina. Ředitelka organizace absolvovala studijní cestu do italského Terstu, kde navštívila vzdělávací středisko WHO.

Aktivně jsme vstoupili také do projektu ,,Paralelní životy“ a podíleli se na uspořádání pracovního setkání, naše pracovní konzultantka absolvovala třídenní stáž ve Velké Británii, kde mají s podporou zaměstnávání lidí s handicapem v běžných podmínkách bohaté zkušenosti. Ve středisku Hlinsko jsme v rámci projektu Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví zřídili novou pracovní pozici – peer konzultanta. Peer je člověk, který má vlastní zkušenost s duševními potížemi a jeho rolí je sdílet svůj životní příběh a přinášet naději lidem, kteří se aktuálně s duševní nemocí potýkají. Zapojování lidí s vlastní zkušeností s nemocí do profesionálních týmů je trendem v řadě států západní Evropy a FOKUS Vysočina je jednou z deseti organizací, které tento přístup zavádějí v České republice.

Nové projekty realizovala také naše Dobrovolnická centra, která jsou aktuálně držitelem manažerské akreditace Ministerstva vnitra na všechny své dobrovolnické programy. Ve středisku Hlinsko díky grantu Nadace ADRA získali dobrovolníci svoje stálé dobře vybavené ,,zázemí“. Projekt pelhřimovského centra ,,DobroDuch“ umožnil seniorům Domova důchodců Humpolec strávit společné chvíle navzájem i ve společnosti našich dobrovolníků. Tento projekt podpořený Českou spořitelnou s koncem roku nekončí, dobrovolníci na jeho aktivity naváží a také proškolená canisterapeutka bude za seniory pravidelně docházet. V Pelhřimově jsme přijali a koordinovali již čtyři zahraniční dobrovolníky.

V Havlíčkově Brodě jsme díky podpoře z Fondu Vysočiny pokračovali v rekonstrukci objektu 5. května, v nově upravených prostorách poskytuje své služby Tým podpory v zaměstnávání.

Letošní podzimní Týdny pro duševní zdraví nabídly uživatelům našich služeb i veřejnosti nové programy, na základních i středních školách jsme realizovali besedy na téma duševní zdraví a dobrovolnictví. Středisko Pelhřimov uspělo se svým projektem v programu ČSOB a ERA Pomáháme společně, programy Týdnů podpořil i Kraj Vysočina. S podporou Pardubického kraje se naše středisko Hlinsko aktivně podílelo na zorganizování akce Tady neziskovky – vítejte!

Ekonomické aktivity jsme rozšířili o provoz malého občerstvení v areálu Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod. Pracovní uplatnění zde získalo osm osob se zdravotním handicapem. Uspěli jsme ve výběrovém řízení nadace Vodafone projektu Rok jinak a získali tak možnost spolupracovat po celý příští rok s expertem na optimalizaci výrobních programů. Věříme, že se nám díky jeho know-how podaří posílit ekonomickou samostatnost našich chráněných dílen. Dílny v Havlíčkově Brodě získaly grant od Nadace OKD na zakoupení nového užitkového vozu, který umožní rozvoj výrobních programů dílen.

Závěrem roku nabízíme ještě veřejnosti vánoční prodejní výstavy našich chráněných dílen – přijďte se podívat a třeba i koupit malý dárek pro své blízké. Rok 2013 byl pro nás tedy rokem nových úspěšných aktivit, děkujeme všem, kdo nás v naší činnosti podporují, a nejen jim přejeme příjemně prožitý adventní i vánoční čas a do nového roku 2014 mnoho dobrého. FOKUS Vysočina

Zajímají Vás i ostatní články z dění v Pelhřimově? Přidejte si pejr.info na Facebook. Zaujal Vás tento článek? Budeme rádi, pokud ho doporučíte i ostatním.

  • Středisko Pelhřimov Týdny pro duševní zdraví Pohádkový les
  • Dobrovolnické centrum v regionu Hlinsko projekt Moje zázemí
  • Středisko Havlíčkův Brod Občerstvení Pod Lipami
  • Chráněné dílny H. Brod projekt Za prací do lesa
  • Dobrovolnické centrum v regionu Pelhřimov projekt DobroDuch

Redakce jména autorů nezveřejňuje (proč?).

Diskuze