Svařování jde s dobou, vědí dobře už i mladí strojaři
Že je svařování nudné? O tom vůbec nemluvte před studenty Střední průmyslové školy a Středního odborného učiliště v Pelhřimově.
Hned šestnáct budoucích seřizovačů a zámečníků si totiž na vlastní kůži vyzkoušelo, jak snadné je svařování pomocí nejmodernější techniky od firmy Migatronic.
„Tak na tvůj svár jsem fakt zvědavý. Ten můj nemá chybu,“ hecovali se mezi sebou mladící v montérkách. Vytvořit vzhlednou „housenku“ se ale při troše dobré vůle povedlo nakonec všem.
Kromě praxe se studentům dostalo i odborné přednášky. Například se dozvěděli, že tahle dánská firma funguje na českém trhu už více než dvacet let a vznikla vlastně proto, že okolo téhle země pluje řada lodí, které jsou sváry doslova poseté. Výrobky Migatronicu navíc využívá už i řada podniků na Pelhřimovsku.
Mladíkům vyrazila dech i informace, kolik stojí takový metr sváru. Suverénně nejvíc totiž připadne na mzdu svářeče. „Výdaje na pořízení kvalitního svařovacího stroje tvoří pouze pět až šest procent z celkových nákladů na vytvoření a konečnou úpravu sváru,“ říká Bohumil Doležal, majitel stejnojmenné pelhřimovské firmy, která dánské produkty ve městě prodává.
Už dříve se studenti střední školy mohli dozvědět, jakou sílu mají lepidla značky Loctite. A aby těch informací neměli málo, ještě je v blízké době čeká ukázka broušení a leštění s firmou Fein.
„Moderní strojírenské technologie jdou dopředu mílovými kroky. Čím dříve se o těchto možnostech studenti dozvědí, tím lépe pro ně i kredit školy. Jednou z mnoha možností jsou právě předváděcí a odborné přednášky od profesionálů z oboru. Jak jinak si lépe do podvědomí zafixovat, co moderní svářecí zdroje dokážou,“ míní vedoucí učitel pro teoretické vyučování Jiří Kotrč. Ten zároveň dodává, že ve svářecí škole už dvě svářečky od firmy Migatronic mají.
Autor: Martin Tkadlec, Doležal Pelhřimov s.r.o.
Zajímají Vás i ostatní články z dění v Pelhřimově? Přidejte si pejr.info na Facebook. Zaujal Vás tento článek? Budeme rádi, pokud ho doporučíte i ostatním.
Redakce jména autorů nezveřejňuje (proč?).