VysočinaFest 2014

Již druhým rokem se léto na Jihlavsku neslo ve znamení náročných příprav, které druhý červencový týden vyvrcholily znamenitým hudebním festivalem Vysočina fest 2014.

První ročník významné kulturní události pořádané reklamní agenturou YASHICA sklidil v roce 2013 u hudebních fanoušků všech věkových kategorií značný úspěch, letos tomu nebylo jinak. V termínu od 10. do 12 července tak Jihlava znovu ožila přívalem více než 20 000 výletníků ze všech koutů republiky. Dvě velká pódia, zvučné názvy kapel hudebního nebe a perfektně zajištěný servis v péči o příchozí v jakémkoli směru, to vše dopomohlo k obrovské návštěvnosti obou ročníků a dalo vzniknout akci, která by se pomalu ale jistě mohla rovnat českým festivalům prozatím slavnějších jmen.

Po tři dny patřily první hodiny po otevření bran amfiteátru na hlavní Óčko stage výhercům hudební soutěže autorských kapel. Prosluněné čtvrteční odpoledne zahájily festival skupiny Acheron a Vernus. Po jejich koncertě se rozběhl program na obou pódiích, a tak stále vzrůstající davy posluchačů postupně proudily od hip hopera s exotickým jménem Afarastafa, k sedmičlennému uskupení s názvem Čechomor a zase zpět na vedlejší stage, kde už zvučila další kapela. Početně divácky nejnavštěvovanější se stala vystoupení Tomáše Kluse, Tří sester, Vypsané Fixy a Tata Bojs.

Páteční festivalové ráno ve stanovém městečku s sebou přineslo oblačnost a srážky, které neustoupily ani během odpoledních hodin. To však nadšené příznivce dobré muziky neodradilo, lidé pouze vyměnili sluneční brýle za pláštěnky a vyrazili znovu do areálu letního kina, kde na ně čekaly jak české hvězdy, ku příkladu v podobě kapely Chinaski, Skyline a Wanastowi Vjecy, tak i slavní hosté ze zahraničí – Iné Kafe, Majk Spirit či Richard Müller.

První víkendový den přišla po vydatném dešti vítaná změna a letní kino opět zalily teplé sluneční paprsky, a tak další zábavě nic nebránilo. K dobrému pivu a chutnému občerstvení zahrála jako první mladá kapela nadějných teenagerů Bengál. Na hlavní stage je před pátou hodinou vystřídali J.A.R. s dobře naladěným Danem Bártou za mikrofonem. Nadšené publikum pak převzal Petr Bende a za přispění cimbálové muziky Grajcar zazpíval své největší hity. S úderem devatenácté hodiny se multižánrovým Vysočina festem začaly rozléhat kytarové riffy rockově zaměřené Tublatanky ze Slovenska. Za zmínku nepochybně stojí i závěrečné koncerty v podání interpretů Davida Kollera a Jiřího Macháčka se svým MIG 21, kteří shromážděné publikum nejen rozzpívali, ale také roztančili. Avšak ani prostory vedlejšího Soul pódia nezůstaly opuštěné. Mezi čtyřmi kapelami, které zde v sobotu předvedly své nadání, se nacházel například Yo Yo Band a před půlnocí zapěla ohnivá zrzka Žofie s podmanivým hlasem z electroswingové Mydy Rabycad.

Hudební vystoupení se setkala s výrazným nadšením, Vysočina fest 2014 toho ale nabízel mnohem víc. Kromě benefitů v podobě slevových kuponů, jež skrývaly poslední stránky tištěného programu, získal každý návštěvník zakoupením vstupenky možnost využít nabídku 1 + 1 vstupenky do multikina Cinestar, kde probíhalo speciální promítání v rámci festivalu. Pro milovníky „stand – up comedy“, akrobacie, jazzu či baletu si bohatý program připravilo i divadlo DIOD Jihlava, ve kterém se během pátečního odpoledne konaly také tvůrčí umělecké dílny pro děti. Předem zaregistrované děti mohly nahlédnout do čtyř nachystaných dílen a vyzkoušet si akrobatický rokenrol, animační dílnu, akrobacii na šálách a hrazdě nebo také dětskou zumbu. Avšak dílničky v prostorách divadla nebyly jedinou aktivitou věnovanou nejmenším, přímo v amfiteátru se v rámci takzvané Kousr Chillout Zone konal dětský den, kde na děti čekaly dva skákací hrady, spousta her, malování barvami na obličej a mnoho dalších lákadel.

Samotná Kousr Chillout zóna byla nedílnou součástí festivalu celé tři dny. Zvědavým tvářím hledajícím odpočinek nabídla krom laviček, také různé videoprojekce z oblasti adrenalinových sportů a streetartu, „okrašlovací“ salón, exhibici triků na U- rampě a ve skateparku, stolní fotbal, fotozónu, improvizovanou zeď určenou k tvorbě graffity a další zajímavosti. V sobotu se přítomní mohli stát také svědky menší módní přehlídky.

Kromě produkce hudby a atrakcí pro potěchu smyslů i ducha neustoupila do pozadí ani myšlenka pomáhat potřebných. Své stanoviště měla v areálu dobrovolnická organizace Brontosauři v Himalájích a před tradičně oranžovým karavanem ČEZu se na upevněných cyklotrenažérech přispívalo pohybem Oblastní charitě Jihlava a dětskému oddělení Nemocnice Jihlava. Celkem se podařilo vybrat přes dvě stě tisíc korun. Akce se zúčastnili také Petr Bende, Josef Zimovčák, primátor města Jihlavy Jaroslav Vymazal a zástupci Kraje Vysočina a šli tak ostatním příkladem.

Na závěr nelze opomenout soutěž pro hudební skupiny z Vysočiny. Přes webové stránky Vysočina festu se zapojilo 37 kapel a hlasující poslali dál pět z nich, které měly tu čest vystoupit na festivalu. Vítězem na letošním ročníku Vysočina festu 2014 se stala skupina Vzhůru a níž.

Den 3

V sobotu, tedy třetí a poslední den, se na Vysočinafestu 2014 představila kapela J.A.R. v čele s Danem Bártou. Večer potom na hlavním pódiu zahrál David Koller a Mig 21 se zpívajícím právníkem Jiřím Macháčkem.

Jednička za zvuk

O zvuk se během letošního ročníku starala meziříčská firma MusicData a musíme uznat, byl parádní.

Benefity nekončí

Připomínáme, že některé z benefitů je stále možné využívat i po skončení festivalu. Pro Pelhřimovsko je to např.:

  • Agentura Dobrý den Pelhřimov – speciální akce 1 + 1 vstupenka ZDARMA do Muzea rekordů a kuriozit – Zlaté české ručičky s platností do 31. 8. 2014
  • Squash centrum Výsluní – sleva ve výši 25% na ubytování ve squash centru Výsluní s platností do 31. 10. 2014–
  • Squash centrum Výsluní – sleva ve výši 40% na pronájem squash kurtu, která je platná do 31. 10. 2014
  • Hotel Slávie – sleva ve výši 20% na ubytování v hotelu s platností do 30. 9. 2014
  • Restaurace Hotelu Slávie – sleva ve výši 10% na polední menu (výběr z hotovek mimo specialit), podáváné v restauraci Hotelu Slávie každý pracovní den od 11 hod. do 14 hod. s platností do 30. 9. 2014

    Pizzerie & Café – speciální akce 3+1 ZDARMA v prvním patře Hotelu Slávie, v Pizzerie & Café za tři zakoupené pizzy jedna další dle výběru zdarma, platí do konce září

Den 2

Přes nepříznivé počasí se i druhý den Jihlavou linula převážně rocková hudba a na pódiích se objevila slavná jména jako Chinaski, Wanastowi vjeci nebo třeba Majk Spirit.

Pořadatelé na déšť zareagovali velmi pružně a ihned ve stáncích začali nabízet pláštěnky. Naštěstí se v podvečer počasí umoudřilo a přeplněný jihlavský amfiteatr si mohl koncert Chinaski a Wanastowých vjecí užít už „v suchu“.

Koncert Chinaski dostal návštěvníky do varu

Během koncertu kapely Chinaski zazněly téměř všechny nejznámější písně jako Tabáček, Punčocháče nebo aktuální hit hlavolam. Rozdováděné hlediště si si po koncertě vyžádalo hned několik přídavků.

Festival se neodehrával jen v prostorách amfiteatru

Součástí pátečního programu bylo také vystoupení stand-up komika Lukáše Pavláska, kterého, na rozdíl od nedávného pelhřimovského představení, doprovodila dvojice Iva Pazderková a Karel Hynek.

Den 1

Vysočinafest odehrál svůj první den. Mezi účinkujícími jste mohli vidět Tomáše Kluse, Tři Sestry, Tata bojs nebo třeba Vypsanou fiXu.

Hned první den druhého ročníku Vysočinafestu praskalo jihlavské letní kino ve švech. Organizátoři tentokrát naplánovali program tak, aby na sebe navazoval – vystoupení na dvou největších pódiích se plynule střídají a posluchači díky tomu nemusí čekat než další kapela v pořadí „nazvučí“.

V pátek 11.7.2014 se můžete těšit například na Iné Kafe (sk), Richarda Müllera, Chinaski, Majka Spirita nebo Wanastowi vjeci.

Vstupenky jsou stéle v prodeji – jednodenní vás vyjde na 450 Kč, na celý festival 950 Kč.

Zajímají Vás i ostatní články z dění v Pelhřimově? Přidejte si pejr.info na Facebook. Zaujal Vás tento článek? Budeme rádi, pokud ho doporučíte i ostatním.

Redakce jména autorů nezveřejňuje (proč?).

Nahlásit nevhodný obsah

Diskuze