V Pelhřimově vyroste aquapark

1.4.2017 Léto Pelhřimáků bude ve znamení koupání a lenošení, město totiž bude zdobit zbrusu nový vodní areál.

Po neúspěšné petici hnutí MHM (Místo Humpolce Moře, pozn. redakce) schválila radnice nový smělý plán a ihned se dala do jeho realizace. Peníze totiž střádá již mnoho let. Ano, to po čem většina obyvatel léta volá, se stane skutečností již tento rok. Ve městě vyroste aquapark, který se bude rovnat těm nejlepším v republice.

Pelhřimovští obyvatelé si již mohli všimnou probíhajících zemních prací v těsném sousedství hřbitovu. Tato lokalita byla zvolena jako nejvhodnější, protože se očekává, že během dvou dekád dojde k propojení Pelhřimova s Putimovem a Skrýšovem. Obce jako takové poté zaniknou, názvy ovšem nikoli – bude přeneseny do jmen zastávek MHD.

Vzhledem k umístění vedle hřbitova bylo rozhodnuto i o jeho tématickém ladění atrakcí – halloweenská party. Aquapark navrhují stejní architekti, kteří před pár lety úspěšně vyprojektovali Aqualand Moravia, jeden z nejúspěšnějších rekreačních areálů v republice. Sami architekti se netají svými ambicemi. „Stavět ve městě rekordů je pro nás čest a strašidelné ladění zároveň výzva. Proto jsme si připravili pro místní jednu lahůdku – dlouhý visutý tobogán přes hřbitovní zídku,“ prozradil Ing. arch. Šplouch. „Přímo nad hřbitovem bude v tobogánu umístěno dlouhé panoramatické okno s výhledem,“ doplnil spolutvůrce architekt Cák.

Pehřimovský bazén netáhne, lidem vadí studená voda

Problém potvrzuje i Jakub Matoušek z Počátek: „U nás na vsi žádný krytý bazén nemáme. Ten pelhřimovský ale také není žádná výhra. Je tak studený, že když vylezu, vůbec si nepřipadám jako chlap. Musel jsem tedy zvolit raději volnější střih plavek – tzv. koupací kraťasy. Ty se ovšem nelíbí obsluze, proto se již velmi těším na nový areál, kde by tyto plavky měly být povoleny.“

Doprava vody ke hřbitovu bude komplikovaná, pomůže místní veletok

Aquapark bude vodou zásobovat řeka Bělá. Zvolena byla především pro svoji vydatnost. Protože stavba leží na kopci, voda do ní bude dopravována podzemním dálkovým potrubím. Ražba potrubí probíhá obdobnou metodou jako stavba metra. V hloubce srovnatelné se čtyřpatrovým domem proti sobě míří dva razící stroje o průměru 17 metrů.

Při budování takto rozsáhlých staveb je ze zákona pamatováno na pelhřimovskou faunu, flóru i jinou verbeš. K napojení na řeku tedy dojde až za městem, v deltě řeky Bělé.

Stavba bude dokončena ještě před letními prázdninami. Jako první největším tobogánem neprojede nikdo jiný, než starosta města. Ten si o tom před novináři i zažertoval: „Jestli se to zpropadené dílo stihne v čas, projedu tou trubkou na ostro!“

Permanentky na letní sezónu aquaparku budou v předprodeji od 1. 4. 2017 v TIC na pelhřimovském náměstí.

Pelhřimovu zdar, aquaparku nejvíc!

Jan Hána

Zajímají Vás i ostatní články z dění v Pelhřimově? Přidejte si pejr.info na Facebook. Zaujal Vás tento článek? Budeme rádi, pokud ho doporučíte i ostatním.

Redakce jména autorů nezveřejňuje (proč?).

Nahlásit nevhodný obsah

Diskuze