Festival Jeden svět přiveze dokument Edwardu Snowdenovi

Otázku soukromí na internetu a využívání osobních dat tajnými službami otevírá dlouho očekávaný dokumentární film Citizenfour.

Unikátní záběry ze schůzek whistleblowera Edwarda Snowdena uvidí české publikum úplně poprvé na Jednom světě. Festival představí i další filmy, které prasknou ochranné bubliny o bezpečí, které nám zajišťují tajné služby.

Edward Snowden, bývalý analytik Americké bezpečnostní agentury popsal filmařce Lauře Poitras, jak bezpečnostní služby masově shromažďují data o soukromé elektronické komunikaci stovek milionů lidí. Dokument Citizenfour, letos nominovaný na Oscara, přináší nové informace v této mediálně propírané kauze a upozorňuje na jedno z nejkontrover­znějších témat současnosti. Bezpečí na internetu se týká i oceňovaný dokument Zázračné dítě internetu: příběh Aarona Swartze o hackerovi, jehož při boji za občanská práva americká administrativa dožene k sebevraždě.

Jeden svět zařadil do programu další filmy, jež kritizují demokratické státy. Příkladem je dokument Dron o tom, jak masivní nasazení bezpilotních letounů v americké armádě v poslední dekádě zásadním způsobem změnilo životy obyčejných lidí v Pákistánu. Válka lží zase šokuje tím, že nepravdivé svědectví jediného člověka posloužilo jako důkaz k rozpoutání války v Iráku.

Nový úhel pohledu nabízí také zahajovací film 17. ročníku Jednoho světa Bojovníci ze severu. Praskne publiku bublinu o islamistech. Filmař Søren Steen Jespersen v něm totiž vysvětluje, proč má druhá generace somálských přistěhovalců v Dánsku potřebu přidávat se k radikálnímu hnutí aš-Šabáb. „Ve filmu sledujeme fascinující příběhy několika mladíků, kteří se přidali k islámským radikálům. Překvapivě se jedná o úplně obyčejné kluky, kteří se ocitli na okraji dánské společnosti. Pocity méněcennosti je přiměly k tomu odjet do Somálska a vzít do ruky zbraň. Jeden protagonista z filmu brzy zjišťuje, že to byl životní přešlap,“ říká ředitelka festivalu Jeden svět Hana Kulhánková. Režisér Søren Steen Jespersen, který přijede uvést svůj film do Prahy, dodává: „Podařilo se nám zbořit stereotyp, že jsou všichni islámští bojovníci monstry plnými nenávisti. Nejsou. Jsou to mladí zranitelní lidé, kteří mají podobné touhy a trápení jako všichni ostatní. Sami nám říkali: hledáte monstra, ale nacházíte lidské bytosti.

Do Hlavní soutěže mimo zahajovací film patří také fascinující dokument Podoba ticha o genocidě v Indonésii, jímž režisér Joshua Oppenheimer volně navázal na svůj vítězný film Jednoho světa 2013 Způsob zabíjení. Producentka nového snímku Signe Byrge Sørensen českému publiku osvětlí detaily kampaně, která otevřela tabuizované téma přímo v Indonésii. Týmu se podařilo i přes nevoli úřadů promítat na mnoha místech v zemi film o hrůzné minulosti, o níž se jinak mlčí. O ceny v kategorii Máte právo vědět se uchází filmy, které přináší důkazy o hrubém porušování lidských práv nebo „praskají bubliny“ o stereotypně vnímaných tématech. Třeba Casablanca volá dokumentuje snahu Maroka čelit nebezpečí náboženské radikalizace zdůrazněním role žen.

Letos vznikly tři tematické kategorie. V té s názvem Co se v mládí naučíš jsou filmy o alternativních školách (Přiblížit se ke slonovi) i dokumenty kritizující vzdělávací systémy. Škola disentu je o studentských protestech v Hongkongu a začátcích aktivistické kariéry Joshuy Wonga a jeho kolegy Ma Jaie. Kategorie V zajetí mysli odhaluje nová témata související s duševními nemocemi a psychickými krizemi. Dokument 9999 upozorňuje na to, že v Belgii psychiatričtí pacienti, kteří spáchali trestný čin, končí na doživotí ve vězení namísto léčebny. Systém často kritizovaný mezinárodními institucemi jim nenabízí jinou alternativu. Naopak ve filmu Sejde z očí, sejde z mysli vidíme na příkladu Kanady, že takové pacienty je možné vrátit zpět do společnosti. Třetí novinkou jsou snímky ze zemí bývalé Jugoslávie v kategorii Jugoskop. Diváci a divačky se setkají s obhájcem srbského velitele Radovana Karadžiće (Srbský právník) i lesbickou a trans komunitou z Chorvatska (Zas a znova).

Tradiční kategorie Cesty ke svobodě nastíní realitu zemí, v nichž pracuje společnost Člověk v tísni. Například film Ukrajinské hlasy ukazuje zemi v přerodu, kde lidé bojují za demokracii i proti ní. Pod hlavičkou Moc médií festival uvede například snímek Karikaturisté: pěšáci demokracie o kreslířích z více než deseti zemí. V kategorii Takzvaná civilizace se představí environmentálně laděné filmy, třeba Vive la France o hrozivém dědictví jaderných testů, které provedla Francie mezi lety 1966 až 1996 v Polynésii a za jejichž následky dodnes odmítá převzít zodpovědnost. Nejlepší dokumenty ze světových festivalů patří do kategorie Panorama, například velkofilm Virunga nominovaný na Oscara. Ukazuje, jak britská těžební firma i dlouholetý krvavý konflikt ohrožují v DR Kongo unikátní národní park a v něm žijící poslední gorily horské. Nebude chybět Český pohled, kde Jeden svět uvede čtyři filmy v premiéře, a také Ozvěny festivalu Freedom Film Fest z Malajsie, jehož ředitelka Anna Har usedne v Hlavní porotě.

Program festivalu Jeden svět

26. 03. 2015

27. 03. 2015

28. 03. 2015

29. 03. 2015

Zajímají Vás i ostatní články z dění v Pelhřimově? Přidejte si pejr.info na Facebook. Zaujal Vás tento článek? Budeme rádi, pokud ho doporučíte i ostatním.

Redakce jména autorů nezveřejňuje (proč?).

Nahlásit nevhodný obsah

Diskuze