Chcete si zkusit sítotisknout?
Carolina Sidon se už leta věnuje ručnímu sítotisku. Tiskne vlastní autorské motivy, ale i motivy na zakázku. Sítotisk představuje také formou workshopů v nízkoprahových klubech v Praze, v galeriích, na festivalech a mmj. tento pátek v Pejru.
/Sítotisk „šablonový tisk“, „průtisk“ je grafická technika. V mezinárodním značení má symbol S. Sítotisk nepatří do tisku z plochy; je to samostatná tisková technika.
Byl vynalezen na dálném východě (Čína, Japonsko, Korea). Technologie zpracování byla vyvinuta roku 1929 v USA odkud ji po 2. světové válce převzala Evropa. Do Československa jako první nechal dovézt tuto techniku přímo z USA Tomáš Baťa. Nejprve se jí používalo především v grafice užité a v průmyslu. Hojně tuto techniku začali využívat představitelé Pop Artu. Dnes se používá běžně i ve volné grafice. V poslední době velice oblíbená moderní grafická technika (kresby na tričko, znaky). Hodí se k rychlé práci při velkých sériích./
Workshop v Pelhřimově proběhne pod vedením výtvarnice Caroliny Sidon.
V krátkém rozhovoru jsme ji vyzpovídali, přidali fotografie jejích výrobků a výsledek máte právě teď před sebou:
Prozradíš nám něco o sobě?
Vystudovala jsem školu Ústav umění a designu v Plzni jako bakalář umění v oboru Ilustrace a grafika se specializací na knižní vazbu. Během studia jsem začala tisknout technikou sítotisku. Motivy, které tisknu, si sama kreslím, stejně tak jako rozvržení tisku na textil.
Jaké byly tvé začátky?
Mé první sítotisky vznikaly po večerech, když děti spaly. Postupem času se sítotisku věnuji čím dál více. Připravuji a pořádám workshopy, jezdím se sítotiskem po festivalech a ve spolupráci s galerií inter:zone představuji kulturu sítotisku na výstavách.
Punčocháče se sítotiskovým potiskem značky HC2 jsem poprvé prezentovala v roce 2010 na módním víkendu Code Mode v Karlíně.
Díky obchodu inter:zone jsem mohla své punčocháče prodávat a získávat stálé zákaznice, které se s nadšením vracely a podávaly mi dobré zprávy o funkčnosti zboží.
Co bychom měli vědět o sítotisku a motivech?
Barvy, které k tisku používám, jsou syntetické, takže tisk je plastický a pružný, což bezvadně vyhovuje pro účel punčocháčů.
Tisknu ustálený počet motivů, ale co je pro zákazníka možná zajímavé, že si může sám vybrat barvu punčocháčů a barvu potisku. Chci vyjít zákazníkům vstříc a také podporovat tvořivé myšlení v každém člověku.
Potisky jsou v oblasti lýtek, protože zde nejméně hrozí deformace motivu. Umístění a počet tisků je různý podle typu motivu. Například kočička, myška či havran jsou vždy po jednom tisku na každé noze. Jiné motivy, jako puntíky a broučci, jsou pak rovnoměrně po celé délce lýtka.
Jaké máš plány do budoucna?
Tisky mne velice baví, proto neustále vymýšlím další obrázky a designy, jak punčošky natisknout. Experimentuji a zkouším různé variace barev a umístění tisku. Jsem také velice otevřena nápadům svých známých či zákazníka.
Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně dalších úspěchů!
Zdroj: http://mojenozky.cz/…e-s-potiskem
Vezměte si v pátek 11.07.14 věci na potištění (trika, mikiny, košile,…) s sebou do pelhřimovské čajovny Utopia a za drobný příspěvek si budete sami moct zkusit tuto metodu.
http://www.cajovnapelhrimov.cz
Příkopy 205, Pelhřimov
začátek akce cca 17:00
vstupné žádné, cena jednotlivých potisků lidová…
Zajímají Vás i ostatní články z dění v Pelhřimově? Přidejte si pejr.info na Facebook. Zaujal Vás tento článek? Budeme rádi, pokud ho doporučíte i ostatním.
Redakce jména autorů nezveřejňuje (proč?).