Pejráci: Monika Kotenová
Hostem dalšího dílu video seriálu o zajímavých Pelhřimácích je Monika Kotenová, správkyně hradu Kámen.
Monika vystudovala historii na univerzitě v Pardubicích a již osmým rokem provází návštěvníky na hradě Kámen. Od minulého roku zde působí také jako správce hradu.
Hrad Kámen, původně gotický, byl postaven v polovině 13. století na rozsáhlém skalisku, podle kterého byl také pojmenován. První písemné zmínky jsou z let 1316 a 1318. V letech 1327 až 1504 je Kámen královským lenním hradem. Od roku 1523 hrad téměř 200 let vlastnila jedna z větví významného českého rodu Malovců.
V polovině 16. století dosáhlo panství Kámen největšího rozmachu. K hradu patřilo stejnojmenné městečko a deset poddanských vsí. Z maloveckých držitelů se do historie Kámenu nejvýznamněji zapsal rytíř Jan Kryštof Malovec z Malovic (držel hrad od roku 1640). Za něho byl hrad znovu přestavován, bylo vystavěno jižní obytné křídlo a vstupní věž (1673). Na západním okraji vsi dal vystavět ranně barokní kapli Panny Marie Bolestné a v ní zřídil rodinnou hrobku.
V průběhu 18. a 19. století se držitelé hradu a panství často střídali a hrad ztrácel na svém významu.
Poté co byl hrad po roce 1948 poslednímu soukromému majiteli Antonínu Fleissigovi vyvlastněn, stal se postupně majetkem obce Kámen, obce sokolské, Ministerstva zemědělství apod. Když se pak v šedesátých letech minulého století přemýšlelo o jeho obnově, byl téměř ruinou a měl spadlé krovy. Přestože se hrad obnovy dočkal, nemohl se chlubit zajímavými interiéry s vlastním cenným zařízením.
Rozhodnutí zřídit v nově zrekonstruovaném objektu muzeum motocyklů nebylo náhodné. Hrad Kámen leží nedaleko města Pacov, kde se v červenci roku 1904 zrodila myšlenka založit motoristickou federaci. Oficiálně pak byla Mezinárodní motocyklová federace (FIM – Fédération Internationale de Motocyclisme) ustanovena na jejím prvním kongresu v Paříži v prosinci téhož roku. Navíc vedla okolo hradu trať Pacovského okruhu (62,2 km), který se jel v letech 1905 a 1906. Tento závod byl ve své době významem srovnatelný s dnešní grand prix a byl prvním mezinárodním závodem motocyklů na území Čech.
Zajímají Vás i ostatní články z dění v Pelhřimově? Přidejte si pejr.info na Facebook. Zaujal Vás tento článek? Budeme rádi, pokud ho doporučíte i ostatním.
Redakce jména autorů nezveřejňuje (proč?).