V Pelhřimově budou opět jezdit tramvaje. Vyrobí je Agrostroj

Pozor, tento článek byl uživateli nahlášen pro nevhodný obsah! Obsah bude v nejbližší době přezkoumán redakcí.

1. 4. 2014. Radní města pro více než půlročním jednání jednomyslně schválili návrh na znovuobnovení městské tramvajové dopravy v Pelhřimově. Stalo se tak v neveřejném hlasování.

„Kdo byl pro a kdo proti vám nesdělíme, neboť zde panuje obava z pomsty. Dokonce nám bylo vyhrožováno i ze strany jednoho z řidičů místní MHD,“ uvedl místostarosta Pípal. „Několikrát na nás pokřikoval, že se sice na tramvaje přeučí, ale pak nám s ní najede do radnice. Což nám nepřišlo příliš reálné, protože s tramvají si nemůžete jezdit, kde chcete,“ doplnil radní jako odůvodnění, proč město nepodalo trestní oznámení.

Nápad na opětovné zavedení pravidelné tramvajové linky vznikl na popud místního kavárníka a restauratéra Beneše, jehož restaurace Ponte di Pietra sídlí nedaleko kamenného mostu. Zákazníkům prý vadí neustávající smog způsobený autobusy MHD, kterých zde projede až 800 denně.

Zeptali jsme se tedy na názory na pelhřimovském náměstí: „Jednou jsem tam byl (v restauraci, pozn. redakce) se slečnou a byl tam takovej čoud, že když jsem se vracel z toalety, sedl jsem si omylem k jiné slečně. Což mi způsobilo nemalé problémy! Proto jsem jednoznačně pro obnovení tramvajové dopravy,“ uvedl Jan Hána. Respondenta vzpomínka tolik vyvedla z míry, že na sebe převrhl dva kopečky vanilkové zmrzliny, za což se mu tímto jako redakce omlouváme.

Druhý názor nápadem spíše opovrhoval: “Myslím si, že ten Beneš je bláznivý. Nabízí v té své restauraci čerstvé plody moře a viděli jste snad někde okolo moře? Podle mě ty ryby tahá načerno ze Stráže,” řekl holohlavý muž, jenž nechtěl být jmenován.

Je na místě připomenout, že tento druh dopravy nebude pro Pelhřimov nový. „Před první válkou zde tramvaje jezdily. K zahajovací jízdě se dokonce váže zajímavá historka,“ doplnil restauratér Beneš. „Tramvajová trať byla dokončena o pár dní dříve, než dělníci stihli do města přivést elektřinu. Vzhledem k tomu, že v novinách upoutávku už otiskli, nebylo možné první jízdu odložit. Situaci tehdy komplikovalo i to, že tramvajový zvonek, oznamující zastavení ve stanici, plašil koňské spřežení, které mělo vozy, namísto proudu, táhnout. Bez zvonku ale není tramvaj tramvají, a tak museli nastoupit místní muklové a celou první jízdu odtlačit. Odměněni tehdy byli dvěma párky, sprchou a zkrácením trestu o týden.“

Co se týče dopravy, byl Pelhřimov vždy pokrokový. Byla zde dokonce, v místě dnešní kašny, rozestavena stanice podzemní dráhy. Protože ale jedné tmavé noci do výkopu spadl pelhřimovským pěti-pivem posílený starosta, nechal ji ve vzteku zasypat. Ze stavby se bohužel dochovala jen jediná fotografie.

Městská rada již zadala výrobu tramvají panu Stokláskovi, majiteli Agrostroje, který na základě kontraktu rozhodl o dostavbě dalších pěti hal v areálu podniku. Jednu údajně věnuje i Amazonu, kterého ve vesnici nedaleko Prahy nechtějí. “Konečně si budu moci zakoupit svoje oblíbené e-knihy v sousedství a nebudu pro ně muset jezdit až do Brna. Na té opravované dálnici to příšerně drncá i v mém Audi”, rýpl si velkotovárník.

My v redakci se už na tramvaje těšíme. Těšíte se také?

Tramvajím zdar!

Zajímají Vás i ostatní články z dění v Pelhřimově? Přidejte si pejr.info na Facebook. Zaujal Vás tento článek? Budeme rádi, pokud ho doporučíte i ostatním.

Redakce jména autorů nezveřejňuje (proč?).

Diskuze