Projekt „BAROKO: Velký sloh na malém městě“ začne výstavou

Výstavy Obnova kaple Panny Marie Sedmibolestné v Pelhřimově bude nainstalována přímo v prostorách kaple Panny Marie. Potrvá od 15. června do 23. června, ve všední den bude otevřena od 15:00 do 17:00, v sobotu a v neděli od 14:00 do 17:00.

Pro návštěvníky s hlubším zájmem o historii a umění budou dne 20. června připraveny od 15:00 a od 16:00 dvě komentované prohlídky, které povedou restaurátor Jaroslav Benda a kurátorka výstavy PhDr. Miroslava Kvášová. Po mnohaletém spánku se v roce 2015 veřejnosti otevřely dveře dalšího z pelhřimovských kostelů – kaple Kalvárie. Kaple Panny Marie Sedmibolestné tak zůstává poslední církevní stavbou, která ponechává svá tajemství skrytá a jen o samotě přihlíží spěchu a shonu, který kolem ní vládne. U autobusového nádraží je spíše jen kulisou, kolem níž denně procházíme, aniž si uvědomujeme její existenci v živoucí součásti našich všedních dnů. Je to velká škoda, a to z mnoha důvodů. Jedním z nich je její unikátní slohová čistota. Díky tomu, že stála stranou od města, unikla požárům, které poznamenaly vnitřní město, a zachovala si tak svůj původní barokní vzhled. Právě tak byla zachována část vnitřního zařízení pocházejícího z doby jejího vzniku, které však nebylo po celé staletí nijak udržováno. I samotné okolnosti provázející její zrod nejsou tak docela obvyklé. Kaple byla postavena okolo božích muk s obrazem Piety, jemuž bylo počátkem 18. století připisováno několik zázračných uzdravení. Boží muka jsou dodnes součástí hlavního oltáře. Jaké byly další osudy kaple, která byla po celá dlouhá desetiletí ponechána svému osudu, zda se podařilo zachránit vnitřní vybavení a fresky, jimiž byla vyzdobena, na tyto otázky odpoví výstava Obnova kaple Panny Marie Sedmibolestné v Pelhřimově. Srdečně zveme veřejnost, aby využila tuto krátkou příležitost seznámit se s památkou, která jako jediná zůstává prozatím trvale uzavřena. Výstava zahájí projekt „BAROKO: velký sloh na malém města“, který v sezóně 2017 organizuje Muzeum Vysočiny Pelhřimov, p. o. Dále připravujeme program:

LETNÍ KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY MĚSTA pro dospělé – 18. 7. a 1. 8. od 14:00

pro děti – 25. 7. a 8. 8. od 14:00

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY MĚSTA pro veřejnost v rámci Dnů evropského dědictví

9. září 2017, 10:15 a 14:00 hodin, před čp. 10 (TIC Pelhřimov)

VÝSTAVA – Zamlklí průvodci našich cest. Posvátná krajina barokního Pelhřimova 19. září 2017 – 14. ledna 2018 doprovodný program:

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA s kurátorkou výstavy, 19. září v 17:00 a na objednávku

KONFERENCE – Mnohotvárnost. Pelhřimovské baroko 2017 12. – 13. října 2017

Zajímají Vás i ostatní články z dění v Pelhřimově? Přidejte si pejr.info na Facebook. Zaujal Vás tento článek? Budeme rádi, pokud ho doporučíte i ostatním.

Redakce jména autorů nezveřejňuje (proč?).

Nahlásit nevhodný obsah

Diskuze