Pivovar Poutník získal další ocenění
Ve čtvrtek 19. listopadu 2015 proběhla v prostorách Pivovaru Lindr Mžany slavnostní vyhlášení ankety Pivo roku 2015, kterou letos už po pětadvacáté vyhlašuje Sdružení přátel piva.
Vyhlášení ankety se již potřinácté v řadě koná na půdě jiného pivovaru a jiného kraje. Sdružení přátel piva si uvědomuje, že jeho ceny, jako ostatně každý rok, vzbudí zejména v pivní komunit vášnivě debaty. Možná o to větší, konečné výsledky jsou zcela odlišné od cen v jiných podobných soutěžích. Důvodem je skutečnost, že vyhlášení pořadí a udílení cen probíhá „zdola“, tedy jeho členy, a tudíž se každý cítí touhu vyjádřit k nim svůj fundovaný názor. Nicméně hlasy byly sečteny (celkem dostalo hlas přes tři stovky různých značek) a transparentní anonymní degustace nejlepších vzorků uskutečněna. V anketní části hlasovalo 40 % členů SPP z 1 373 možných. Na jejich hlasovacích lístcích se objevilo rekordních 317 různých značek. V letošním ročníku SPP zrušilo tradiční, leč zastaralé, označeni kategorií dle EPM (stupňovitosti) a místo „desítek“ vyhlásilo kategorii světlá výčepní piva. Misto označení „jedenáctek a dvanáctek“ potom kategorii nejlepší světlé ležáky. K rozšíření došlo v kategorii svrchně kvašených piv, kde byla piva rozdělena na svrchně kvašená piva světlá a tmavá (resp. polotmavá).
Letošní ročník ankety přinese i čtyři premiéry. Poprvé od vzniku této kategorie letos nevyhlásíme cenu Pivní počin roku. Přestože se v pivovarském světě dělo a děje mnoho pozitivního, žádná zpráva nás letos neoslovila natolik, abychom vyhlásili vítěze. Poprvé také v naší soutěži vyhrálo pivo 2 nikoliv zavedeného, nebo alespoň z fyzicky stálého pivovaru, ale z létajícího pivovaru. Tedy pivovaru, který pro výrobu svých piv, dle vlastní receptury a za osobní účasti, vaří svá piva v pivovarech, která nejvíce vyhovují danému sládkovi a také danému a zamýšlenému typu piva.
Poprvé za historii cen SPP také dnes předáme cenu in memoriam. Cenu sládek roku in memoriam letos získal ing. Vladimír Černohorský jako uznání jeho celoživotní tvorby ve prospěch českého pivovarnictví. Jeho přínosu si cení všichni členové Sdružení přátel piva, kteří uspořádali mezi sebou sbírku na zhotovení pamětní desky ing. Černohorskému, která bude umístěna vareálu pivovaru Unětice. Ke dni 19. listopadu 2015 mezi sebou vybrali téměř dvacet tisíc korun. A naposledy poprvé: letos si odnese ceny více minipivovarů, než zavedených průmyslových pivovarů. Vybíráme z výsledků:
Konečné výsledky ankety Sdružení přátel piva Pivo roku 2015
Absolutní vítězové napříč kategoriemi po skončení úvodní anketní části:
- Sv. Norbert pšeničné světlé (kategorie pšeničných piv) 165 hlasů
- Unětická desítka (kategorie světlých výčepních piv) 130 hlasů
- Primátor Weizenbier (kategorie pšeničných piv) 119 hlasů
Skokan roku
Ze zavedených piv a pivovarů jde o sezónní pivo Poutník Speciál 14°, který ve své kategorii poskočil 235. místa na třetí. Z nových piv pak nejvýrazněji zabodovala další piva, která skončila na stupních vítězů – cvikovská desítka Luž či American Red Ale Twist z pivovaru Clock.
Pivovar roku
- Pivovar Hubertus (Kácov)
- Pivovar Poutník (Pelhřimov)
- Pivovar Budějovický Budvar (České Budějovice)
Světlé výčepní pivo
- Koutská desítka (Pivovar Kout na Šumavě)
- Luž 10° (Pivovar Cvikov)
- Únětická desítka (Pivovar Únětice)
SVĚTLÝ LEŽÁK
- Bernard, sváteční ležák s jemnými kvasnicemi (Rodinný pivovar Bernard)
- Benedict Klasická 12“ (Břevnovský klášterní pivovar Sv. Vojtěcha)
- Ferdinand Max (Pivovar Ferdinand)
Speciální plvo
- Imperial Lager (Břevnovský klášterní pivovar Sv. Vojtěcha)
- Primátor Exkluziv 16% (Pivovar Náchod)
- Svijanská Kněžna (Pivovar Svijany)
Poutník, Speciál 14“ (Pivovar Poutník)
Polotmavě pivo bez rozdílu stupňovitosti
- Bernard, Jantarový ležák s jemnými kvasnicemi (Rodinný pivovar Bernard)
- Sv. Norbert Amber lager (Klášterní pivovar Strahov)
- Sedm kulí (Pivovar Ferdinand)
Hostivar Doppelbock 17o (Pivovar Hostivar)
Tmavé pivo bez rozdílu stupňovitosti
- Budweiser Budvar BzDark (Pivovar Budějovický Budvar)
- Fabián tmavý 14% (Pivovar Hostomice pod Brdy)
- Eliška, tmavé speciální pivo (Měšťanský pivovar v Poličce)
Pšeničné pivo
- Sv. Norbert pšeničné světlé (Klášterní pivovar Strahov)
- Primátor Weizenbier (Primátor Náchod)
- Herold Bohemian Hefeweizen (Pivovar Herold)
Svrchně kvašené pivo světlé
- FALK:OFF Imperial IPA (Létající pivovar Falkon)
- Blondie (Létající pivovar Prager Laffe)
- Klášterní IPA (Břevnovský klášterní pivovar Sv. Vojtěcha)
Svrchně kvašené pivo polotmavé a tmavé
- Sv. Norbert Brown Ale (Klášterní pivovar Strahov)
- Twist 14o American Red lPA (CLOCK, řemeslný pivovar Potštejn)
- Tlustý netopýr (Pivovar Antoš)
Miniplvovar roku
- Clock, řemeslný pivovar Potštejn
- Klášterní pivovar Strahov
- Zámecký pivovar Albrecht
Sládek roku
Letošním oceněným sládkem roku se stává in memoriam ing. Vladimír Černohorský.
VI. Černohorský se narodil v neradostné době druhé světové války (1941) a pro pivovarství byl od počátku jakoby předurčen. Po vystudování Potravinářské průmyslovky zamířil na studium kvasné chemie na Vysokou školu chemicko-technologickou. Několik let pracoval v různých pivovarech, kde se mnohému naučil od svých představených, kteří ještě pamatovali období První republiky.
V roce 1964 se na plných osmadvacet let stává zaměstnancem Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, pracoval v pokusném středisku v Braníku, které dokonce posledních deset let vedl. Z této doby má celou řadu patentů, mimo jiné se podílel na vývoji pita a dia piva. Dnešní terminologií bychom řekli, že poté se stal sládkem a technologem na volné noze, pivo vařil například v Průhonicích, nebo v rakouském pivovaru Schlossbrauerei Weinberg.
Srdeční záležitostí ale pro něj bylo otevření pivovaru v Úněticích v roce 2011. Sám říkal, že nejraději má český ležák a celý život ho vařil na špičkové úrovni. I jeho oblíbený citát byl spjatý s pivem: „Pivo je po krvi nejdůležitější tekutinou v lidském těle".
V loňském roce byl uveden do Síně slávy českého pivovarství. Bohužel, 8. srpna letošního roku tomuto otci tří dcer, lidsky vynikajícímu a kamarádskému člověku, vypovědělo službu srdíčko a české pivovarnictví tak přišlo o jednoho z největších odborníků.
O Sdružení přátel piva a jeho anketě Pivo roku
Anketa Sdružení přátel piva o nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti roku je nejstarší novodobou soutěží na českém pivním trhu (s tradicí již od roku 1990). Od roku 2008 (po zániku Pivního kurýra) je to i jediná celorepubliková spotřebitelská soutěž. Systém, kterým SPP dojde ke svým výsledkům je dvoukolový a zcela originální, neboť spojuje oba prvky většiny soutěží, tedy anketní a degustační část. Vítězná piva se tak vyznačují kombinací oblíbenosti a kvality.
První část hodnocení je anketní: předsednictvo a Pivní sněm SPP v průběhu první poloviny roku oznámí členské základně kategorie, ve kterých se bude ocenění v daném roce udílet a poté následuje hlasování všech členů. Hlasy jsou vedenim SPP shromažďovány a po jejich zpracování určí v každé kategorii pořadí dle oblíbenosti. (Každý člen může udělit až tři hlasy v jednotlivé pivní kategorii). Vdruhé části hodnocení posoudí členové Pivního sněmu a předsednictva SPP ta piva, která se umístila v hlasování členů SPP na prvním až třetím místě a určí jejich konečné pořadí. Posouzení probíhá formou anonymní degustace, na její průběh dohlíží nezávislí pivovarští odborníci, kteří oprůbéhu této degustace vystavují veřejný protokol. Degustační část je hodnocení z hlediska kvality piv.
Členové Pivního sněmu a předsednictva SPP (mnozí sodbornými degustačními zkouškami) mají možnost se v průběhu roku objektivněji seznámit se sortimentem piv vařených v pivovarech v České republice, které navštěvují, degustují pivní „vzorky“, pořádají anonymní ochutnávky a moderované degustace a účastní se i ostatních pivních prezentaci. O vítězích v kategorii Sládek roku a Pivní počin roku rozhoduje pouze porota Pivního sněmu SPP. Sdružení přátel piva má ke dni 19. 11. 2015 registrováno 1 373 členů. Největší členská základna je v Praze (39 %), nejmenší v Karlovarském kraji (necelých 1,5 %)
Zajímají Vás i ostatní články z dění v Pelhřimově? Přidejte si pejr.info na Facebook. Zaujal Vás tento článek? Budeme rádi, pokud ho doporučíte i ostatním.
Redakce jména autorů nezveřejňuje (proč?).