Pelhřimov si připíše další prvenství, nejvyšší budovu v ČR

Pozor, tento článek byl uživateli nahlášen pro nevhodný obsah! Obsah bude v nejbližší době přezkoumán redakcí.

1. 4. 2016 O stavbu vysokou přes 250 metrů, jež bude z velké části financována z čínského kapitálu, se zasadila především pelhřimovská Agentura Dobrý den.

Pelhřimov, známý prvenstvími a rekordy všeho druhu, na sebe tentokrát pořádně upozorní. A to na více než deset let. Do roku 2030 totiž není v Česku projekt podobného rozsahu plánován.

Finance z Číny

Výkopové práce již byly zahájeny a těžká mechanizace postupně pro výškovou budovu připravuje pozemek v těsném sousedství supermarketu Billa. O výstavbě na tomto místě jste se mohli dočíst v některém z minulých článků. Původní zprávy hovořily o tom, že zde vyroste komplex obchodů podobný Kauflandu. Nicméně tyto zprávy se ukázaly jako liché a jednalo se pouze o zakrývací taktiku developera. Se zveřejněním skutečného záměru se čekalo až na podpis dohody, který proběhl 30. 3. 2016 v Praze. Serveru Pejr.info se podařilo zjistit, že převážná část stavby bude financována z čínských „lidových“ zdrojů. Ostatně jedním z hlavních důvodů návštěvy čínského prezidenta Xi v ČR bylo připravení půdy právě pro tuto mnoha miliardovou investici.

Redakci se podařilo bohužel získat pouze jednu vizualizaci stavby, která unikla na WikiLeaks (WikiLeaks zveřejňuje uniklé informace zahraničních tajných služeb). Prohlédnout si ji můžete v galerii pod článkem.

Pelhřimovský Manhattan

Proč dostal Pelhřimov přednost před Prahou? Ano, tuto otázku si kladl i náš redaktor a zásadních důvodů je hned několik:

Za prvé je Pelhřimov daleko blíže Číně, a to minimálně o 100 km. S touto blízkostí samozřejmě souvisí i mentalita lidí – během návštěvy čínského prezidenta zde nikdo nevyvěšoval tibetské vlajky. Dokonce zde nejsou slyšet ani podobné hlasy, jako z pražské kavárny. Prostě proto, že zde žádná kavárna není. S tímto tvrzením souhlasí i místní občan Petr Junek, kterého se náš redaktor ptal před Rynáreckou branou: „Tady vám nikdo není schopen udělat ani to pitomé piccolo.“

Druhým důvodem je bezprostřední blízkost luxusní čtvrti. Stavba totiž vzniká nedaleko pelhřimovského Beverly Hills. Zde během let vyrostla ne jedna místní celebrita (přestože je Pelhřimov Město měst a křižovatka cest, je-li redakci známo, v této čtvrti se prozatím žádný populární seriál nenatáčel). Mezi osobami zasvěcenými do stavby mrakodrapu se tak o místě zrodu začalo mluvit jako o místním Manhattanu. Zde je jasně patrná čínsko-česká důmyslnost: takto blízko Beverly Hills a Manhattan nemají ani v USA!

Pelhřimovští protestují

Mezi pelhřimovskými zpátečníky, kteří brojí proti výstavbě takto unikátního díla, zní nejhlasitěji především dvě skupiny. První jsou obyvatelé Pražské 1180, domu známého jako „věžák“. Ti by výstavbou mrakodrapu přišli jednak o svoje „výškové prvenství“, jednak také o lukrativní přivýdělek, který provozují – vyhlídky ze střechy domu pro turisty a každoroční pořádání bungee jumpingu na pevném laně.

Nejvíce odhodlané je nejspíše uskupení okolo Ing. Burdy, které se již dokonce pokusilo uspořádat blokádu stavby. Nutno zde ovšem poznamenat, že se nesetkala příliš s úspěchem. Stavbu se sice podařilo na čas zablokovat, bohužel ale jinou (stavbu haly Agrostroje, pozn. redakce). Sám pan Ing. Burda si tento omyl nedokáže vysvětlit. Z jeho okolí ovšem zní hlasy, že je to nepřekvapuje.

Pomozte radnici vymyslet název

V čínských médiích se o stavbě prozatím mluví jako o 红色短裤 (v latince Coman-Chi Dopee-Tchi), což je do češtiny nepřeložitelné, ale zvolna poukazuje na českou současnost.

Oficiální název prozatím nebyl vybrán, předpokládá se, že v nejbližších měsících radnice vypíše oficiální soutěž. Vaše návrhy můžete prozatím posílat na redakční email. Nejvíce originální návrhy zveřejníme.

Fanoušky výškových budou ovšem radnice zklame. Pro provoz budovy bude převzat návštěvní řád zimního stadionu. Ten zakazuje vstup s bubny, výbušnou pyrotechnikou, řehtačkami a dalšími prvky prokazujícími úctu budově.

Budova bude nabízet hned několik způsobů využití: nákupní plochy, restaurace, ubytování pro uprchlíky, kavárny s piccolem a další užitečné věci. O velkém zájmu hovoří i to, že vrchní patra jsou již pronajata místnímu aeroklubu. Z posledního patra plánují provozovat komerční vyhlídkové lety rogalem. Jak uvedl pan Jakub Dvořák, zbývá dořešit pouze jedenu technickou zapeklitost: “Rogala jsou velice drahá a obáváme se, že nám s nimi zákazníci prostě odletí. Přemýšlíme nad tím, že k nim před letem přivážeme nějaké ocelové lanko.”

A jak využijete novou budovu vy?

Jan Hána
Redakce Pejr.info

Zajímají Vás i ostatní články z dění v Pelhřimově? Přidejte si pejr.info na Facebook. Zaujal Vás tento článek? Budeme rádi, pokud ho doporučíte i ostatním.

Redakce jména autorů nezveřejňuje (proč?).

Diskuze