Na Ukrajinu na jawě? A jinak jsi v pořádku?

I to si Milan Vaněček vyslechl před cestou na východ. Jawa 350, 12 699 km, 109 dní, deset zemí a Černé moře, tyhle věci spojují letní dobrodružství Milana Vaněčka z Dehtář u Pelhřimova.

Už asi čtyři roky se učí rusky, a aby zjistil, jak na tom je, vypravil se na Ukrajinu a Rusko. Jenže to se mu zdálo málo, tak to vzal na zpáteční cestě kolem celého Černého moře. To všechno na Jawě 350. O své cestě vyprávěl v Dobrém dopoledni Tamary Peckové.

O východ, o Sovětský svaz se zajímal odmalička, četl ruskou literaturu a s příběhy Ukrajiny 21. století se potkal při své práci. Je stavař a při práci na stavbách se s mnoha Ukrajinci setkal. „Vyprávěli mi o svých životech, byli to vzdělaní lidé, vyprávěli, že celou svou výplatu posílají na Ukrajinu, že tam živí celé své rodiny. Chtěl jsem se o tom přesvědčit na vlastní oči,“ vyprávěl Milan Vaněček.

Do Ruska? Vždyť z tebe udělají západního agenta

Všichni mu říkali: nejezdi tam, je tam válka. „Proto jsem se ptal Ukrajinců, co si o mé cestě myslí. Hlavně nejezdi do konfliktní zóny, jinak je Ukrajina bezpečná země, to mi radili. Před cestou mě všichni odrazovali. Do Ruska? Vždyť z tebe udělají západního agenta. Ještě v nejvýchodnější vesnici Slovenska v Michalovcích mě místní odrazovali. Na slovenských hranicích se mě ptali: ty jedeš na Ukrajinu, na jawě? A jinak všechno v pořádku? To jsem si říkal, do čeho se to ženu,“ vzpomíná na začátek svého dobrodružství Milan Vaněček.

Ale už při prvním kontaktu s místními v Užhorodu zjistil, že bude vše v pořádku. „Nevěděl jsem, kde budu spát, kam půjdu. Vešel jsem do malé kavárny, zeptal jsem se ještě v angličtině: nevíte, kde je tady nějaký hostel, kde by se dalo přespat? Jo, klidně spi u mě, řekl Saša a bylo. Tenhle člověk mi hodně pomohl, zná po celé Ukrajině spoustu lidí a kdykoli jsem někam přijel, zavolal jsem mu a on mi dal kontakt na někoho odtud,“ vypráví Milan Vaněček.

Zbytek vyprávění si můžete poslechnout v rozhovoru Českého rozhlasu Region.

Zajímají Vás i ostatní články z dění v Pelhřimově? Přidejte si pejr.info na Facebook. Zaujal Vás tento článek? Budeme rádi, pokud ho doporučíte i ostatním.

  • Krym. Foto Milan Vaněček
  • Pripjať. Foto Milan Vaněček

Redakce jména autorů nezveřejňuje (proč?).

Nahlásit nevhodný obsah

Diskuze