Mezi Pelhřimovem a Humpolcem vznikne sklad jaderného odpadu
1. 4. 2015 Exkluzivně! Redakci Pejr.info se díky zákulisním informacím podařilo zjistit lokaci pro výstavbu nového skladu vyhořelého paliva.
Na žádost státu vybrali pelhřimovští radní Bohem zapomenutou planinu mezi Pelhřimovem a Humpolcem. Tomuto kusu nehostinné země se mezi místními říká “Kojčice”. Název této osady byl v roce 1976 zmíněn v televizi, ale od té doby se zde nic významného nestalo.
Areál na ukládání vyhořelého paliva zde vyroste již během jarních měsíců tohoto roku a bude zde umístěn výhradně odpad z rakouských jaderných elektráren. Paradoxně český jaderný materiál bude skladován na východní Ukrajině, neboť zde již mají s radioaktivním odpadem i spadem bohaté zkušenosti.

Tato lokalita nebyla vybrána náhodou. Radní se volbou v blízkosti Humpolce snaží zabít “dvě mouchy jednou ranou”. Napřesrok je zde totiž plánována výstavba největšího vodního díla v ČR a nový sklad jaderného odpadu by mohl sloužit k ohřevu vody. Veškerý objem by mohl být vyhříván až na zhruba 32°C a to i v třeskutých mrazech, což by způsobilo oživení celého regionu a řadu nových pracovních míst.
Připomeňme, že stavbu vodního díla si prosadila aktivistická skupina MHM. Její členové jsou v místních kruzích dobře známi a při každé vetší kulturní události ochotně pózují před objektivy přítomných novinářů s transparenty “Místo Humpolce Moře”. K této myšlence se dokonce hlásí i většina jinak liberálních Pelhřimáků, převážně během páteční a sobotní noci či horkých letních měsíců. Tento projekt kupříkladu se slovy “Tam budu prodávat i alkohol!” nadšeně kvituje i místní podnikavec Jiří Pojezdný, jež je v současné době nucen úřady prodávat ve městě pouze nealkoholické nápoje.
Teroristický útok nehrozí
Areál skladu vyhořelého jaderného odpadu bude podle místostarosty Kocha vybaven “nejmoderněji, jak si město může dovolit” a útok teroristů či jiných zlořádu je zcela vyloučen. Mezi bezpečnostními prvky je plánován například vodní příkop nebo nádoby s rozpáleným dehtem umístěné na svršku zdí. Ve vodním příkopě samozřejmě krokodýly nenajdete, ještěrům by totiž místní (radioaktivní) klima nesvědčilo a mohli by přerůstat. V příštím roce, až se rozpočet města vzpamatuje z výstavby dětského hřiště uprostřed náměstí, bude doplněn ještě o provázkový most, který bude tvořit jedinou přístupovou cestu. Ve výcviku je také již více než půl roku čivava Gábinka.
Názory místních se různí, někteří sklad dokonce vítají
Běžní občané jsou podle průzkumu redakce spíše skeptičtí, nicméně i v tomto případě se najdou podnikavci. Jeden z nově zvolených zastupitelů se dokonce rozhodl pozemky okolo skoupit. Rozjede zde lukrativní byznys. Hodlá v sousedství skladu provozovat lázně zaměřené na obnovení růstu pánské “kštice”. Podle jeho zkušeností prý mírná radioaktivita růst vlasů podporuje a po dlouhých letech tak nebude muset jezdit na “ozařování” do Itálie. “Bude to změna pro Pelhřimov,” jak sám říká.
A co říkáte na změny v Pelhřimově vy?
Víte, že v Pelhřimově budou jezdit tramvaje?
Zajímají Vás i ostatní články z dění v Pelhřimově? Přidejte si pejr.info na Facebook. Zaujal Vás tento článek? Budeme rádi, pokud ho doporučíte i ostatním.
Redakce jména autorů nezveřejňuje (proč?).