POUTNÍKfest 2014

Festival. Pivovar Poutník, Pelhřimov.

Termín konání: sobota, 17. 5. 2014, 15:00

Akce na Facebooku: POUTNÍKfest 2014.

V sobotu 17. května se uskuteční další ročník POUTNÍKfest 2014, hudebního festivalu pořádaného pivovarem Poutník.

Program

Kapely

Odyssea Classic

Odyssea se na začátku 80. let stala asi nejoblíbenější českou zábavovou kapelou, ale jako jedna z mála souborů tohoto typu se dokázala prosadit i na koncertních pódiích. Důvod byl nasnadě – Západočeši měli totiž repertoár složený pouze z vlastních písniček; kolem roku 1983 se hovořilo, že jich je dokonce okolo sto třiceti (!). Z jejich charakteru šlo také poznat, kdo je napsal – zatímco Andrejs skládal povětšinou tzv. „hitovky“ a Běhavý se orientoval na „tvrďárny“ pak Nový psal většinou skladby melodičtější, vyhovující jeho hlasovému naturelu. O texty se staral kromě Nového a Andrejse také Pavel Půta, známý z folkového dua Půta-Staněk.

Hudebně byla Odyssea klasický a s energií a chutí zahraný hard rock s výraznými refrény, přičemž všichni hudebníci byli považováni za výborné instrumentalisty, ale zároveň také za zdatné zpěváky. Pěvecké party si většinou rozdělovali Běhavý, jehož nakřáplý vokál s překvapujícím rozsahem vyhovoval spíše drsnějším skladbám, a Nový-Cimbura, který se celkem snadno dokázal poprat i s těmi nejvyššími hlasovými polohami takže dostával přednost v lyričtějších věcech. Texty se pohybovaly od závažných témat (např. skladba „Apartheid“), přes lyrická („Madonna“), střípky ze života („Florenc 16:30“) až k různým vtipným legráckám („Travolto běž“, „Uzenáč“). Soubor natočil několik skladeb pro královehradeckou a českobudějovickou pobočku Českého rozhlasu, od první poloviny 80. let pak pravidelně vydával singly pod firmou Panton, později Supraphon. V televizi vystupoval několikrát v TKM (finále Hudebního poháru) a také v pořadech Videodisco, Amatéři uvádějí a Hudební aréna.

Toto nejslavnější obsazení Odysseji skončilo v lednu 1984, když Nový-Cimbura z kapely odešel a připojil se k folk-rock-bluesovému seskupení Pohoda. Mezeru po něm zacelily hned dvě náhrady – východočeští hudebníci z chebského (!) Naturalu – Miloš Novotný (bg) a Petr Štěpánek (ks, voc), který též skládal a psal texty.

Skupina nadále koncertovala, ale stále více se zaměřovala na taneční zábavy, neboť na samostatných koncertech byl již znát zřetelný pokles zájmu publika. Nebylo divu – módní záležitostí druhé pol. 80. let se stal heavy metal, na pódia se vracely zakazované kapely ze začátku dekády (Výběr, Etc…) a tak pro kvalitní hard rock zbylo místo právě na venkovských tancovačkách. A na těch měla Odyssea vždycky narváno.

Miloš DODO Doležal

Miloš Dodo Doležal (* 12. srpna 1966, Karviná) je český kytarista, skladatel a zpěvák, který od roku 1991 vydal pět hudebních alb. Je vlastníkem nahrávacího studia Hacienda v Žirovnici.

Dymytry

Dymytry je česko-ruská metalová kapela z Prahy, která svůj styl nejčastěji označuje jako Psy-core. Skupina hraje od roku 2004. Její image je založená na predátorských maskách z dílny Národního divadla, na mohutných kytarových riffech, melodických refrénech a sugestivním zpěvu.

Horkýže slíže

Horkýže slíže je slovenská hudební skupina z Nitry, která vznikla v roce 1992. Dvakrát získala platinovou desku. Jejich hudba je označována jako punková, punk rocková, nebo jednoduše rocková.

Založil ju Peter Hrivňák – Kuko (spev, basgitara) s Máriom Sabom – Sabotérom (gitara) a s Martinom Košovanom – Košom (bicie). V tom čase bol Kuko na vojenskej zákl. službe prevelený z Čiech do Nitry kvôli rozdeleniu Československej federácie. Byť na vojne v svojom rodnom meste, to ako by ste na vojne ani neboli, a tak Horkýže Slíže mohli začať svoju kariéru. Skúšobňu mali, majú a budú mať na nitrianskom kúpalisku (dúfajme, ešte aspoň dvadsať rokov, ale vráťme sa k histórii kapely…)

Supergroup

První česká superskupina ve složení Kamil Střihavka, Michal Pavlíček, Jan Hrubý, Roman Dragoun, Vladimír „Guma“ Kulhánek a Miloš Meier měla 6. března 2013 premiéru v klubu Semilasso v Brně. Vystoupila v rámci 4. Brněnského Beat festu, který byl beznadějně vyprodán již šest týdnů před termínem.

Úspěšný start superskupiny, která vznikla na základě hlasování vás čtenářů časopisu Rock&Pop právě na tomto webu a následně i hlasováním posluchačů na webu Radia Beat, svedl dohromady na jednom pódiu zkušené rockové harcovníky, které se až na výjimky do tohoto vystoupení nikdy nepotkali.

Publikum jejich vystoupení přijalo s nadšením. „Kapela snů“, jak ji nazval Vladimír Mišík během svého vystoupení na festivalu, zahrála hodinový blok, který uvedl sál doslova do extáze.

Více: Rock&Pop Online

POUTNÍKfest

První Poutníkfest proběhl roku 2003 a od té doby se stal tradičním open-air festivalem plným rockové hudby a dobrého piva. Festival probíhá ve dvoře pivovaru Poutník Pelhřimov, Pivovarská 856, Pelhřimov.

Předprodej vstupenek: Turistické informačním centrum, Masarykovo nám. 10, 393 01 Pelhřimov, tel: 565 326 924, e-mail: ic@kzpe.cz

Více informací: http://www.poutnikfest.cz.

Zajímají Vás i ostatní akce v Pelhřimově? Přidejte si pejr.info na Facebook. Zaujal Vás tento článek? Budeme rádi, pokud ho doporučíte i ostatním.

Pivovar Poutník

Web:
E-mail:
GPS:N 49.430864, E 15.219164 (zobrazit na mapě)